اخبار و مقالات

رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان

رنگ‌ها مواد پوششی می باشند که برای زیبایی و مقاومت اجسام مورد استفاده قرار می گیرند. این رنگ ها انواع متفاوتی داشته و با مواد اولیه مختلفی تولید می گردند. هر کدام کاربردهای خاص خود را داشته و در رنگ های متفاوتی نیز در بازار وجود دارند. در این مقاله قصد داریم  کاربرد رنگ پلی اورتان را معرفی کنیم. این رنگ در صنعت مبل و مبلمان و سرویس خواب دارای جایگاه ویژه است. با ما همراه باشید.

رنگ پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان یک نمونه رنگ و در واقع پلاستیک اکریلیک مایعی است که برای پوشش اقلام مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع رنگ از ترکیب آب و روغن تولید شده است و با درجه های مختلفی از براق بودن تولید می گردد. از آن جایی که این رنگ بر پایه آب بوده و میزان سمی بودن آن کم است از محبوبیت بالایی برخوردارد. چرا رنگ پلی اورتان؟ از خاصیت های مهم این رنگ این است که به سرعت خشک می شود. از این رنگ برای پوشش موارد مختلفی مانند قفسه کتاب، میز، صندلی چوبی، قاب عکس و مواردی از این قبیل استفاده می کنند.

رنگ پلی اورتان بر پایه روغن مقاومت بیشتری خصوصا در برابر گرما دارد. همچنین برای خشک شدن به زمان بیشتری نیاز دارد. برای کار با این رنگ حتما از تهویه مناسب برای فضا استفاده نمایید. این روغن به صورت اسپری نیز در بازار وجود دارد که استفاده از آن را آسان تر می‌کند. رنگ پلی اورتان مقاومت بسیار بالایی در مقابل آفتاب و باران های اسیدی دارد. علاوه بر ظاهر بسیار زیبا از مقاومت بالایی نیز برخوردار است.

رنگ پلی اورتان نسبت به رنگ های دیگر از مقاومت بالایی در برابر خراش برخوردار است. مکان هایی مانند کفپوش ها، کابینت های آشپزخانه، پایه صندلی و مبلمان و محل هایی که در معرض ضربه، خراش و آسیب هستند، برای استفاده از این نوع رنگ مناسب هستند. میزان آسیب و خراش با این رنگ بسیار اندک می شود.

از دیگر مقالات ما: مبل نئوکلاسیک

رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان

مهم‌ترین کاربرد پلی اورتان

قبل از استفاده از این نوع رنگ بهتر است با ویژگی ها و کاربردهای آن به طور کامل آشنا باشید. از آن جایی که این نوع رنگ کیفیت و مقاومت بالایی دارد به عنوان پوشش نهایی بسیاری از سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. پلی اورتان برای تمام سطوحی که در معرض نور شدید آفتاب و شرایط آب و هوایی نامناسب قرار دارند مناسب می باشد. این رنگ دارای میزان مناسب چسبندگی است و به همین دلیل برای سطوح مختلف قابل استفاده است. برخی از کاربردهای این نوع رنگ عبارتند از:

  • استفاده از رنگ‌های پلی اورتان در محیط‌های بهداشتی از جمله بیمارستان، درمانگاه و …
  • استفاده برای سطوح فلزی
  • استفاده بر روی سطوح چوبی برای افزایش مقاومت
  • استفاده به عنوان پوشش برای مبل و صندلی فضای باز

رنگ پلی اورتان در صنعت مبلمان

همان‌طور که گفته شد رنگ پلی اورتان از جمله رنگ های پوششی بسیار مقاوم می باشد. مقاومت و ویژگی های مثبت این نوع رنگ باعث شده که به سرعت در حال محبوب شدن است و جایگزین مناسبی برای رنگ های نیترو سلولزی است. از رنگ پلی اورتان در صنعت مبلمان برای پوشش چوب، فلز و بخش‌های مختلف مبل مورد استفاده قرار می گیرد. فرقی ندارد جنس بدنه مبل شما چوب باشد یا فلز، در هر صورت برای افزایش مقاومت از این رنگ استفاده می گردد. اگر مبل ها دارای پایه های چوبی باشند استفاده از این رنگ موجب می شود در مقابل رطوبت، خوردگی و هرگونه آسیبی مقاومت کنند. همچنین اگر تمایل به استفاده از میز و صندلی یا مبلمان برای فضای باز دارید، استفاده از این رنگ باعث می‌شود این وسایل در مقابل آفتاب، باران و شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت داشته باشند.

رنگ پلی اورتان

رنگ پلی اورتان

نحوه استفاده از پلی اورتان

برای استفاده از این رنگ باید سطح مورد نظر را به طور کامل پاک کنید. مواد موردنیاز برای رنگ کاری را به طور کامل با یکدیگر ترکیب کرده و به کمک میکسر کاملا مخلوط نمایید تا رنگ نهایی یکدست گردد. سپس به طور دقیق با استفاده از فرچه مخصوص سطح مورد نظر را رنگ کنید. رنگ های پلی اورتان به صورت پودری و اسپری نیز در بازار وجود دارند. برای خرید رنگ پلی اورتان می‌توانید به مراکز معتبر فروش رنگ مراجعه نمایید.

پلی اورتان یا اپوکسی

پلی اورتان در مقابل اپوکسی مقاومت پایین‌تری دارند، اما به دلیل کمتر بودن میزان سختی انعطاف پذیری بالایی دارند. این رنگ‌ها ممکن است دارای خراش‌های کوچکی شوند اما در مقابل ضربات سنگین بسیار مقاوم هستند. انعطاف پذیری بالای این نوع رنگ باعث می‌شود مقاومت بسیار بالایی داشته و در برابر تغییر دما نیز آسیب نبینند.

استفاده از این رنگ در صنعت مبلمان باعث افزایش میزان مقاومت این المان کاربردی و ضروری می‌شود. مبل ویستا از جمله بهترین و با تجربه‌ترین گروه تولیدی مبلمان است. این گروه با تجربه و تخصص بالا و استفاده از مواد اولیه با کیفیت مبل‌هایی بسیار زیبا و با کیفیت تولید می‌کند. این رنگ علاوه بر تولیدکنندگان مبلمان می‌تواند توسط خود فرد نیز به راحتی برای پوشش مبلمان و سایر وسایل مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده از این رنگ حتما نکات ایمنی را رعایت کرده و با توجه به دستورالعمل موجود بر روی رنگ از آن استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *